Knižní série – Povstalecká trilogie

Moc se mi nechtělo užívat spojení „Povstalecká trilogie“, jenže ono se opravdu v tomto článku budeme bavit jen o těchto třech knihách, tzn. Divergenci, Rezistenci a Alianci. O další až později, v samostatném článku, nebo pokud to na celý článek nevyjde, doplním Čtyřku: Divergentní povídky.

Knižní povídání o sériích

Divergence

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do pěti frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…

Možná už víte, že do článků jsem ještě anotace nikdy nevkládala, ale tentokrát se tomu nevyhnu – hodně dobře vystihují celý děj každé z částí trilogie. Popisu jednotlivých frakcí se snad není potřeba věnovat dopodrobna, opravdu ctí své názvy.

divergenceSci-fi moc nečtu. Vlastně skoro vůbec. Přesto se mi Divergence líbila, ovšem i tak bych se raději dozvěděla víc detailů. Hodně jsem v knize postrádala širší rozpis Odevzdanosti, začátek knihy mi přišel skvělý, scéna, jak Beatrice jde ze školy a všechno kolem vypadá rozbořeně (nejvíc na mě zapůsobil spadlý semafor!) a neutěšeně…

Dalším bodem, který bych vytkla a mírně mi nedával smysl, je věk hlavních hrdinů. Pro mě by bylo mnohem uvěřitelnější, kdyby jim bylo jen o pár let více, klidně osmnáct. V šestnácti se mi zdá potencionální možnost odloučení od rodiny příliš brzy, navíc aby se rozhodli a měli přesnou představu, co v budoucnosti chtějí dělat? S prvním se v knize nesetkáme, Beatrice sice rodinu postrádá, ale není to tolik výrazné. To až později, ve třetí knize trilogie, je pro tento bod prostor. S nerozhodností o budoucnosti je ovšem kontakt bližší a dokážu si dobře představit, že to, co Beatrice, prožíval každý šestnáctiletý u své volby.

Ovšem ne každý má výsledky předpokladů pro frakce stejné, jako naše hrdinka. Je jediná, u koho se objeví jistá rozpolcenost, která udává první knize trilogie název. Vybere si nakonec Odevzdanost, Neohroženost, nebo Sečtělost?

Rezistence

Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou – a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?

Z Beatrice je Tris. To se přihodilo už první den v její nové frakci, protože když se vás někdo zeptá na jméno a vy máte možnost ho změnit, kdo by to neudělal? Ještě, když takto vypovídá o vaší bývalé frakci?

rezistenceZačínají první útoky, Sečtělí zaútočili na Odevzdané a Tris tak přišla o spoustu přátel, známých, o rodinu. Změnila se. A byla to změna k horšímu, přišlo mi, jako kdyby v tomto díle byla jiná postava, než předtím. Asi to měl být záměr, Tris se změnil život od základů… Přibylo nesmyslných hádek.

Co oceňuji, je hlubší poznání postav, které se vyskytly v prvním dílu. Například o jedné postavě jsem si myslela, že je naprosto jiná, než jaká je doopravdy. A pak jsou tu samozřejmě ty, které jsou stále stejné, možná hrozné a zrádné, ale i ty si čtenáře dokáží získat. Autorka se příliš nevrací k předchozímu dílu, žádné vysvětlivky toho, co už vysvětleno bylo, takže je třeba u čtení projevovat vysokou soustředěnost. A to je skvělé! Nenávidím se vracet k tomu, co už tu bylo.

Oproti prvnímu dílu mě Rezistence příliš nenadchla. Není to kniha, o které si budu sebemenší detail pamatovat ještě dlouho po přečetení. Ovšem jsem netušila, že Rezistence je ještě mnohem lepší, než Aliance.

Aliance

Na frakcích založená společnost, v níž Tris Priorová kdysi věřila, je v troskách – zničená násilím a mocenskými boji, zjizvená ztrátou a zradou. Když tedy dostane možnost prozkoumat venkovní svět, neváhá, je připravená. Třeba právě za plotem ona i Tobias naleznou společný lehčí život, svobodný od zbytečně komplikovaných lží, zamotaných vztahů a bolestných vzpomínek.

Ale Trisina nová realita je mnohem alarmující než ta, co nechala za sebou. Staré objevy jsou rychle zbaveny své důležitosti. Výbušné nové pravdy mění srdce těch, které miluje. A Tris tak znovu musí bojovat, aby dokázala pochopit složitost lidské povahy – i své vlastní – zatímco čelí rozhodování o odvaze, oddanosti, obětavosti a lásce.

Vyprávění ze dvou pohledů přivede sérii k silnému závěru a odhalí tajemství dystopického světa, jenž uchvátil miliony čtenářů.

Kámen úrazu už v anotaci – střídání pohledů. Co do teď bylo dokonalé, mohlo se jen zkazit, já prostě nemám ráda, když se autor snaží určitou postavu dělat tajemnou nebo jinak jí buduje charakter, pak napíše díl z jejího pohledu (nebo úryvky), a já zjistím, že postava je naprosto průměrná a nijak zajímavá. Případ Čtyřky.

Každopádně s novým dílem se dostáváme do nového prostředí, Chicago není jediné a je Alianceněco i za jeho hranicemi, což naznačuje už předchozí díl. Na scénu se dostávají postavy, které předtím neměly tolik prostoru. Nedokážu se rozhodnout, jestli to je dobře, třeba Trisin bratr mě jako postava docela dost zajímal (spíše jeho záměry, to stejné u Evelyn) – žádného vysvětlení se mi ale nedostalo. Chvílemi mi přišlo, že se autorka snaží kolem jejich rozhodnutí dělat tajemno, protože co kdyby měli jiné záměry, než s jakými se prezentovali? Tak to vůbec není, protože všechno je, jak bylo. Trochu mi připadalo, jako kdyby autorka chtěla mít příběh „za sebou“.

Konec můj názor trochu změnil, bylo to dost neočekávatelné a to tahle kniha potřebovala. Protože co jiného bych o ní řekla, až se mě někdo zeptá?

___________________________________________________________

O příběhu jste se toho ode mne moc nedozvěděli, ale tak to má být. Neustále mám pocit, že i takhle jsem toho prozradila více, než by se hodilo, každopádně můj názor na trilogii (a její jednotlivé díly) už znáte. O postavách jsem toho moc nezmínila, protože jejich osudy by snadno mohly prozradit něco z děje a to nechci.

Kdyby byly jen dva díly, místo tří, možná bych knihu hodnotila pozitivněji. Místy mi přišlo moc zdlouhavé čekání na událost, která se v knize měla udát. Nejlepší z trilogie stejně hodnotím první díl, protože k tomu nemám skoro žádné výhrady.

Četli jste tuto trilogii? Jak se vám líbila?

Anotace a obrázky obálek knih pochází z databazeknih.cz – Divergence, Rezistence, Aliance.

Reklamy

1 komentář: „Knižní série – Povstalecká trilogie

  1. Ha, Povstaleckou trilogii jsem četla, i když je trochu mimo můj žánr.
    Čtyřku jsem ještě nějak nesehnala. Snažím se o to dva roky. 😀

    Tris mi byla celou dobu hrozně nesympatická, ale nakonec mi bylo líto, když zemřela.

    Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s